Bł. Jan Paweł II Ecclesia de Eucharistia 61

Bł. JAN PAWEŁ II ECCLESIA DE EUCHARISTIA 61 "Poświęcając Eucharystii całą uwagę, na jaką zasługuje, oraz dokładając wszelkich starań, aby nie umniejszyć jakiegokolwiek jej wymiaru czy wymogu, stajemy się rzeczywiście świadomi wielkości tego daru. Zaprasza nas do tego nieprzerwana tradycja, która od pierwszych wieków dopatrywała się we wspólnocie chrześcijańskiej strażnika opiekującego się tym «skarbem». Kościół, powodowany miłością, troszczy się o przekazywanie kolejnym pokoleniom chrześcijan wiary i nauki o Tajemnicy eucharystycznej, tak aby nie została zagubiona choćby najmniejsza jej cząstka. Nie ma niebezpieczeństwa przesady w trosce o tę tajemnicę, gdyż «w tym Sakramencie zawiera się cała tajemnica naszego zbawienia»"

poniedziałek, 20 maja 2013

Ewakuacja uczestników parady równości w Tbilisi

17 maja br w stolicy Gruzji – Tbilisi – miała się odbyć pierwsza w tym kraju Parada Równości. Mimo wezwań zwierzchnika Prawosławnej Cerkwi Gruzińskiej Katolikosa III, władze (po raz pierwszy!) zezwoliły na przemarsz, argumentując, ze wszyscy obywatele mają prawo do wyrażania swoich poglądów.
Organizatorzy parady planowali przemarsz główną ulica stolicy – ul. Rustaweli pod dawny budynek parlamentu. Mimo znacznej ochrony policyjnej, służby porządkowe nie były w stanie opanować kilkunastotysięcznego tłumu osób, które zbierały się już od wczoraj w celu zablokowania parady. Przewodzili im duchowni prawosławni.
Mimo, że organizatorzy zrezygnowali z przejścia pod parlament, barierki ochronne jak również kordon policji zostały przełamane przez przeciwników parady. Walki uliczne przyniosły efekt w postaci kilku rannych. Uczestnicy parady zostali ewakuowani pojazdami policyjnymi.
Centrum Tbilisi jest wciąż zablokowane – przeciwnicy parady śpiewają tam teraz patriotyczne i religijne pieśni.

replika-online.pl