Bł. Jan Paweł II Ecclesia de Eucharistia 61

Bł. JAN PAWEŁ II ECCLESIA DE EUCHARISTIA 61 "Poświęcając Eucharystii całą uwagę, na jaką zasługuje, oraz dokładając wszelkich starań, aby nie umniejszyć jakiegokolwiek jej wymiaru czy wymogu, stajemy się rzeczywiście świadomi wielkości tego daru. Zaprasza nas do tego nieprzerwana tradycja, która od pierwszych wieków dopatrywała się we wspólnocie chrześcijańskiej strażnika opiekującego się tym «skarbem». Kościół, powodowany miłością, troszczy się o przekazywanie kolejnym pokoleniom chrześcijan wiary i nauki o Tajemnicy eucharystycznej, tak aby nie została zagubiona choćby najmniejsza jej cząstka. Nie ma niebezpieczeństwa przesady w trosce o tę tajemnicę, gdyż «w tym Sakramencie zawiera się cała tajemnica naszego zbawienia»"

czwartek, 24 stycznia 2013

Reorganizacja Archidiecezji Berlińskiej?

Kardynał Rainer Maria Woelki zapowiedział, że do 2020 roku w jego archidiecezji zamkniętych zostanie blisko 70 procent kościołów. Zmiany dotkną blisko 400 tysięcy katolików zamieszkujących Berlin, część Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Jak ogłoszono już początkiem grudnia, plan zakłada zamykanie każdego roku ok. 11 kościołów.
– To nie tylko reforma administracyjna, ale także duchowa – tłumaczył rzecznik archidiecezji, Stefan Forner. Jak tłumaczył kardynał Woelki, u jej przyczyn nie leżą względy finansowe, czy kadrowe. Zmiany mają przynieść archidiecezji „stałą strukturę” dostosowaną do „przyszłego zmniejszenia populacji”. Jak się szacuje, w niektórych parafiach i dekanatach w ciągu najbliższych lat liczba wiernych spadnie o około 30 procent.
Realizowany plan zakłada także wyłączeniem od obowiązków administracyjnych każdego spośród duchownych zajmujących się pracą duszpasterską. Dodatkowo zaakcentowano konieczność bliższej współpracy między poszczególnymi parafiami. 
Poprzednik hierarchy, kard. Georg Sterzinsky, przeprowadził podobne reformy spowodowane długiem wysokości 140 milionów dolarów, z jakim ta struktura kościelna weszła w lata 90-te. Jak tłumaczył aktualny arcybiskup, teraźniejsza sytuacja finansowa archidiecezji, która w samym tylko roku 1999 otrzymała od innych blisko 39 milionów dolarów wsparcia, znacznie się poprawiła.
Podobne decyzje podjął także kard. Christoph Schönborn. W archidiecezji wiedeńskiej zamkniętych zostanie 510 kościołów. Liczba kościołów parafialnych zostanie zmniejszona z 660 do 150.